Forum www.3iks.fora.pl Strona Główna www.3iks.fora.pl
Polityka i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Za co nobel z ekonomii?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.3iks.fora.pl Strona Główna -> Felietonistyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Panesz
Administrator



Dołączył: 10 Sty 2011
Posty: 8605
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Leżajsk
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 9:34, 14 Paź 2018    Temat postu: Za co nobel z ekonomii?

Poczytałem artykuły za co przyznanonobla dwu panom - Paul Romer i William Nordhaus.

I przytoczę wstęp jednego z nich:
DLACZEGO gospodarki rosną i dlaczego wzrost może przewyższać zdolność świata naturalnego do jego utrzymania? W ekonomii jest kilka ważnych pytań. Odpowiedzi wymagają praktycznego zrozumienia mechanizmów leżących u podstaw wzrostu. Dla postępu, jaki profesja poczyniła w kierunku tego porozumienia, zawdzięcza to szczególną spłatę Paulowi Romerowi i Williamowi Nordhausowi, tegorocznym laureatom nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Ale nie wierzę w praktyczne zrozumienie mechanizmów leżących u podstaw wzrostu. Bo jest ich co najmniej kilka najważnieszych,jeżeli nie kilkanaście lub kilkadziesiąt. W tym są owe mechanimzy różnie rozumiane. Są mechanizmy sobie przeciwstawne, odwrotne do siebie. Są nawet rózne sposoby ich stosowania, nawet zależące od kolejności ich stosowania. A nawet te same mechanizmy dające rózne skutki, gdzie dość często o skutkach decydują niuans lekceważenie pewnych wydawających się za mało skuteczne przesłanki, też ich brak, lub nawet niewiedza i nieuwzględnianie podstaw mechanizmów. Po prostu owe mechanizmy, zbiory równań i wyników są albo niepełne lub coś tam chociażby dla uproszczenia pomijane.
Ich prawa wiążące przyrodę, klimat z postępem są jedynie szacunkowe.

Prawdą jest, że pewne zjawiska, jak chociażby używanie papieru, zamiana papieru na noścniki elektroniczne ogranicza niszczenie lasów, ale jak zastąpić używanie drewna do ocieplania budynków czy gotowania? Jak ograniczać wyzwalanie się z podkładów węglowych i lasów dwutlenku węgla, co sprzyja ocieplaniu się klimatu na całym globie ziemskim? Tego się nie przeskoczy.
Też nie widzę możliwości ograniczenia trudno zbywalnego plastiku. Nawet jak odejść od przedmiotów plastikowych, ich elastyczności do tworzenia produktów i towarów?Czy znikną torby plastikowe? Jak i kiedy? A to grozi kilkoma, kilkonastoma, nawet kilkudziesięcioma leciami!

I sam próbowałem zastosować pewną najpierw jedną,, potem już bardziej złożoną metodę przeznaczania swoich zarobionych pieniędzy na konkretne cele. Oczywiście najważniesze są ciągle wydatki na życie. Jedzenie, potrzebne niedrogie drobiazgi, ubrania, przyjemności. Ale dziś dokucza mi przekroczenie limitów na droższe zakupy, w tym nawet remonty, i na leczenie. Tu nie wystarcza jakiś algorytm nawet skomplikowany, bo ciągle coś się zmienia i występują konieczności przeznaczania na te cele skokowych środków, które pózniej długo się amartyzują. A zanim się zamortyzują, są już kolejne. Nie wspominam tu a stałych płatnościach, jak czynsz, prąd gaz, woda czy telefon, telewizja, internet, ubezpiecznia, i tym podobne, chociaż i tu następują skokowe podwyższenia płaności.

Po prostu. Zakładając pewne uwarunkowania, z czasem one stają się nieekonomiczne, mało wartościowe i nieskuteczne. Chociaż zakładam, że na wszystko, powiedzmy mi pieniędzy starcza. Przynajmniej tak sobie włąsne pieniądze rozplanowuję.

I tak patrząc na makroekonomię światową, w tym zależną od globalnych warunków klimatycznych, czym owi panowie się zajmują i to od około roku 1980, nie wierzę w ich ekonomiczne powiązania, a tym bardziej, aby one były skuteczne chociażby na kilkadziesiąt lat. Po prostu takich praw nie ma. To, że są pewne prawidłowości, to wynikają one z typowań z poprzednich okresów i nie uzwględniają one róznych przesłanek, które w czasie ich realizowania nastąpią. Przecież nie wszystko da się zamknąć z prawa arytmetyczne. Nie wszystko da się uwzględnić. I jest jeszcze jedna istotna przesłanka.

O ile pewne prawa i prawidłowości występują, gdzie właściwie wszyscy je tolerak możliwość, aby owe prawa przeskoczyć, obejść, omijać. I tak jest zawsze, że znajdzie się ktoś, niby Einstein w owej dziedzinie, że coś wynajdzie, że ominie przynajmniej jedno lub kilka prawidłowości, chocażby ku wzbogaceniu się, w korupcji tych praw, że wychodzi, że ich prawa niby wskazujące kierunke rozwoju, kierunek postępu, możewbyć zmieniony o ......, nie napiszę o ile stopni skrętu.

Ale jest tu dość istotne, że na te zagadnienia Akadeia Sztokholmska, i reszta świata zaczyna zwracać uwagę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.3iks.fora.pl Strona Główna -> Felietonistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin