Forum www.3iks.fora.pl Strona Główna www.3iks.fora.pl
Polityka i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

OZ "Swoboda"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.3iks.fora.pl Strona Główna -> Ukraina i Białoruś
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mist




Dołączył: 10 Sty 2011
Posty: 194
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Ruś Kijowska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 11:27, 20 Sty 2011    Temat postu: OZ "Swoboda"

Ogólnoukraińskie Zjednoczenie Swoboda — (ukr. Всеукраїнське об'єднання «Свобода»), Swoboda - nacjonalistyczna partia ukraińska. Partia działa od 1991 roku, zarejestrowana została formalnie w 1995 roku. Liderem partii jest Ołeh Tiahnybok.

[link widoczny dla zalogowanych]

Partia powstała 13 października 1991 pod nazwą Socjal-Nacjonalistyczna Partia Ukrainy. Założyli ją członkowie kół weteranów radzieckiej interwencji w Afganistanie, członkowie organizacji młodzieżowej Spadczyna pod kierownictwem Andrija Parubija, członkowie bractw studenckich ze Lwowa skupieni wokół Ołeha Tiahnyboka, oraz członkowie Warty Ruchu, działający pod przywództwem Jarosława Andruszkiwa oraz Jurija Kryworuczki. Oficjalnej rejestracji partii dokonano w dniu 16 października 1995 roku. Pierwszym liderem partii został Jarosław Andruszkiw. Partia wydawała gazetę Socjal-Nacjonalista. Pod nazwą Socjal-Nacjonalistyczna Partia Ukrainy partia występowała do 14 lutego 2004 roku, kiedy to na IX zjeździe zmieniła nazwę na obecną; zmianom uległa wówczas również symbolika partii (zarzucono logo - ideogram IN, od Idea Narodu, trawestacja symbolu Wolfsangel - na rzecz dłoni stylizowanej na trójząb), nastąpiła również zmiana na stanowisku lidera partii - Andruszkiwa zastąpił Ołeh Tiahnybok.

[link widoczny dla zalogowanych]

Partia opowiada się za:

    • zmianą systemu politycznego na prezydencki,
    • zmianą nazwy Rady Najwyższej Ukrainy na Ukraińską Radę Narodową oraz skrócenie długości jej kadencji do 3 lat,
    • wybieralnością sędziów,
    • derusyfikacją kraju,
    • protekcjonizmem w gospodarce,
    • ustawowym uznaniem weteranów UPA za bojowników o niezależność Ukrainy,
    • uznaniem Wielkiego Głodu za ludobójstwo,
    • lustracją,
    • uniezależnieniem Ukrainy od Rosji w sferze energetyki, rozwojem integracji GUAM, współpracą z państwami Bliskiego Wschodu, rozwojem nowych technologii,
    • wyprowadzeniem wojsk rosyjskich z Sewastopola,
    • likwidacją autonomii Krymu,
    • wspieraniem powrotu Ukraińców z emigracji,
    • wspieraniem obrony praw ukraińskich pracowników za granicą,
    • wzmocnienie ochrony granicy państwowej, likwidacją nielegalnej migracji,
    • uchwaleniem nowej ustawy o obywatelstwie, między innymi zawierającej przepisy o przyznaniu prawa do obywatelstwa wyłącznie osobom urodzonym w granicach państwa ukraińskiego oraz etnicznym Ukraińcom oraz o pozbawianiu obywatelstwa cudzoziemców-kryminalistów.
    • zamianą ustawy o językach w Ukraińskiej SRR na proponowaną przez siebie ustawę o obronie języka ukraińskiego,
    • wprowadzeniem obowiązkowego tłumaczenia synchronicznego/dubbingu wszelkich programów, widowisk, filmów na język ukraiński,
    • wprowadzeniem egzaminu ze znajomości języka ukraińskiego dla kandydatów na stanowiska urzędnicze i funkcjonariuszy,
    • wyjściem Ukrainy ze Wspólnoty Niepodległych Państw


Udział w wyborach

    • W wyborach do Rady Najwyższej w 1998 roku partia startowała w bloku Mensze słiw, uzyskała 0,17% głosów i nie weszła do parlamentu. Ołeh Tiahnybok - deputat od obwodu lwowskiego. (Jeden deputat od partii)
    • W wyborach do Rady Najwyższej w 2002 roku partia startowała w bloku Nasza Ukraina, uzyskała 1 mandat - deputowanym został Ołeh Tiahnybok.
    • W wyborach prezydenckich 2004 roku partia poparła Wiktora Juszczenkę.
    • W wyborach do Rady Najwyższej w 2006 roku partia po raz pierwszy startowała samodzielnie. Otrzymała 91 321 głosów (0,36%, 18. miejsce). W czasie wyborów Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy wniosła do Prokuratury Generalnej Ukrainy o delegalizację partii, pod zarzutem, że program partii narusza konstytucję kraju ale wniosek ten został oddalony.
    • W wyborach do Rady Najwyższej w 2007 roku partia po raz kolejny startowała samodzielnie. Otrzymała 178 660 głosów (0,76%, 8. miejsce). Największe poparcie zebrała w zachodnich obwodach Ukrainy, w Kijowie oraz w obwodach zagranicznych.
    • W wyborach do rady miejskiej Kijowa w 2008 roku partia otrzymała 2,08% głosów (9. miejsce). Równocześnie jej lider kandydował w wyborach na mera Kijowa - otrzymując 1,37% głosów, zajął 8. miejsce spośród 70 kandydatów.
    • W 2009 partia odniosła sukces w wyborach w obwodzie tarnopolskim zdobywając 34,45% poparcia, odpowiednio 154 325 głosów wyborców.
    • W 2010 r. lider Swobody Ołeh Tiahnybok uzyskał 352 282 głosów i z 1,43% poparciem nie wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich.
    • 31 października 2010 roku w wyborach samorządowych partia Ogólnoukraińskie Zjednoczenie Swoboda zwyciężyła na Ukrainie zachodniej, po czym lider tej partii - Ołeh Tiahnybok w swoim powyborczym wystąpieniu ogłosił, że będzie starał się o rozszerzenie granic państwa ukraińskiego, ponieważ obecne są "niesprawiedliwe".


Wyniky Swobody w wyborach samorządowych 2008-2010 (%)

Inne formy działalności

Corocznie w prawosławne święto Pokrowy (Opieki Matki Bożej) 14 października partia organizuje pikiety, w których domaga się uznania praw weteranów UPA, które przeradzają się w starcia ze zwolennikami partii komunistycznych. Innym przejawem działalności partii są akcje promujące język ukraiński. Jedna z nich prowadzona była pod hasłem walki z niecenzuralnymi słowami (ukr. maciukami): Maciuki zamieniają cię w Moskala! Pikanterii sprawie dodał fakt, że na plakacie promującym akcję zamieszczono zdjęcie nie Ukraińca, a Polaka, a samo zdjęcie było pracą polskiego fotografa pod nazwą Wieczny optymista.

W 2009 roku aktywiści partii usiłowali zakłócić uroczystości rocznicowe upamiętniające zbrodnię w Hucie Pieniackiej. Również w 2010 r. nacjonaliści ze Swobody usiłowali przeszkodzić rocznicowym obchodom mordu w Hucie Pieniackiej blokując dojście do pomnika zamordowanych. 1 kwietnia 2010 r. grupa młodzieży że Swobody wznosząc antypolskie i antysemickie hasła przerwała obrady konferencji, na której zapowiadano złożenie wniosku o unieważnienie dekretu o przyznaniu tytułu Bohatera Ukrainy dla Stepana Bandery.

Współpraca międzynarodowa

Na forum europejskim partia współpracuje z nacjonalistycznymi organizacjami tj. Wolnościową Partią Austrii i Frontem Narodowym Le Pena.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mist dnia Czw 11:57, 20 Sty 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.3iks.fora.pl Strona Główna -> Ukraina i Białoruś Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin